Dreame Glory Mix
379₾
Out of stock
- Fast drying: high-speed motor (110,000 RPM) to minimize time.
- Hair protection: Smart temperature control (55°C) and ionic technology for shine.
- Fragrant Care: Innovative Perfume Nozzle for a pleasant aroma.
- Lightweight and comfortable: ergonomic and compact design (336g).
Mermaid elegance
300,000,000
Negative ionization cm³
336 g
Lightweight design
Fragrance infusion
Technology
NTC
Temperature
Control
Quick drying
The enchanting radiance of mermaid elegance
The enchanting radiance of mermaid elegance
Headers tailored to your style.
Lasting elegance in every strand of hair
Lasting elegance in every strand of hair
Drying hair like a flower vase
Hair loss control
Hair loss control
Maintaining the shape of curly hair
Maintaining the shape of curly hair
Safe and accurate temperature control
Safe and accurate temperature control
Smooth and shiny hair achieved with ionization
The high concentration of negative ions neutralizes static charge, effectively softening hair and enhancing shine. As a result, hair becomes smooth and easy to manage.
300,000,000
Negative ionization cm³
Fast drying, more comfort
110,000 rpm
Carbon-free engine
65 m/s
Airflow speed
Multifunctional drying with customized modes
4 temperature modes
2 airflow modes
Light weight for comfortable use
Lightweight at only 336 g and a compact design (82 mm cylinder diameter)* make the Glory Mix easy to use, comfortable, and easy to carry.The NTC sensor maintains a safe 55°C (131°F)* temperature, performs 300 checks per second*, and automatically shuts off in case of overheating. This reduces the risk of thermal damage and increases safety during use.
Light weight for comfortable use
Equipment
- Hair dryer (hair dryer) Hair Glory Mix - 1 pc
- Cap - Flavoring - 1 pcs.
- Smooth effect header
- Diffuser
- Aromatherapy ring with perfume - 1 pc.
- Empty flavoring rings - 10 pcs.
| Articulate | AHD18 |
|---|---|
| Model | Glory Mix |
| Type | Hair dryer |
| Power, W | 1600 |
| Control | Press the button. |
| Color | Black |
| Minimum noise level | 58 |
| Number of heads | 3 |
| Engine | Carbon-free |
| Engine speed, rpm | 110000 |
| Negative ion concentration, ml/cm³ | 300 |
| Airflow speed | 65 m/s |
| Air ionization | Yes |
| Overheating protection | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Cold blowing | Yes |
| Number of heating modes | 4 |
| Number of speeds | 2 |
| Dimensions | 7.6×8.2×25.5 cm |
| Weight | 336 g |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
