Robot vacuum cleaner Dreame L40 Ultra AE
2,799₾ Original price was: 2,799₾.2,499₾Current price is: 2,499₾.
Out of stock
- 19,000Pa Vormax™ suction
- Retractable rubber brush and TriCut brush
- Flexible MopExtend™ technology
- Smart PowerDock™
- Carpet cleaning strategies
- Individual pet care
- App control and voice control
Vormax™ system with 19,000 Pa suction power
Retractable rubber brush and TriCut 3.0 brush
MopExtend™ Technology
3DAdapt intelligent obstacle avoidance system with capabilities
PowerDock smart dock
Automatic cleaning of cloths with hot water at a temperature of 75°C
Vormax™ system with 19,000 Pa suction power
App control and voice control
Retractable rubber brush and TriCut 3.0 brush
2-in-1 Robot Vacuum Cleaner
Pathfinder™ Smart Navigation System
Dust collection for 150 days without user intervention
High suction power on all types of surfaces
Unparalleled navigation at any time of day or night
Double cleaning effect
Remove hidden dirt from hard-to-reach corners
Minimal effort for maintenance after cleaning
Base station capabilities
Cleaning the docking station without extra effort
Hot steam for deep cleaning of mop pads
Brilliant cleanliness thanks to automatic detergent supply
Double your cleaning efficiency to keep your floors in perfect condition
Double your cleaning efficiency to keep your floors in perfect condition
With one tap in the Dreamehome app, you can personalize your carpet cleaning. Choose from an intensive carpet cleaning with a two-step procedure* to thoroughly remove dirt from carpets, or a carpet bypass to protect yoga and play mats from getting wet.
Convenient features to create a comfortable environment for pets
App control for complete freedom of action
In the Dreamehome app, you can customize settings to suit your living space or enable intelligent recommendations to automatically adjust cleaning based on furniture placement, layout, and other aspects.
Simple voice control
Simplify your cleaning process with the help of compatible voice assistants to control starting, stopping, and scheduling cleaning sessions without manual intervention.
Advanced dirt detection system provides a smart approach to cleaning
| Color | White |
|---|---|
| Articulate | RLL77SE |
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
| Interaction with applications | Dreamhome |
| Smart home integration | Yes |
| Control | From a smartphone/via voice assistant/by pressing a button |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Series | L – series |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Battery life | 180 minutes |
| Voice assistant | Yes |
| Suction capacity kPa | 19 000 |
| On timer | Yes |
| Wi-Fi support | Yes |
| Control via smartphone | Yes |
| Filtration system | HEPA filter |
| Create a map | Yes |
| Self-cleaning mode | Yes |
| Carpet cleaning | Yes |
| Pet fur removal | Yes |
| Dust container volume, ml | 395 ml |
| Docking station dust bag capacity | 3.2L |
| Docking station fresh water tank capacity | 4.5L |
| Minimum noise level | 65 |
| Obstacle height | 2 cm |
| Obstacle detection | Yes |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| Volume of the water tank used by the dock station | 4L |
| Connecting to the sewage system | Yes |
| Clean water tank capacity | 80 ml |
| Model | L40 Ultra AE |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Dimensions | Robot vacuum cleaner: 35х35х9.7 cm / Base station: 45.7х34х59 cm |
| Weight | Robot vacuum cleaner: 4kg / Base station: 9kg |
