Dreame Pocket Titanium Gold
449₾ Original price was: 449₾.349₾Current price is: 349₾.
0
Days
00
Hour
00
Min
00
Sec
- The collapsible body is ideal for travel — it weighs only 300 g.
- High-speed motor with 110,000 RPM for quick drying
- 300 million negative ions per cm³ for healthy, shiny hair
- 5 modes and 2 airflow speeds for personalized control
- 2 tabs for easy styling
Foldable design, easy to carry
The Pocket, with its 50 mm body*, weighs only 300 g and is distinguished by its portability.
‘N’ shape - for storage
When not in use, it folds into an ‘N’ shape for compact storage.
‘Form of ’1' - for styling
Spread it into a ‘1’ shape and use a curling iron to create curly ringlets.
‘Form of ’7' - for correction
Or the ‘7’ shape with an Anti-Frizz nozzle for smooth, straight hair.
2 tabs to create a professional style
Sophisticated style
The anti-frizz nozzle concentrates airflow for smooth, straight styling, reducing frizz and providing a softening, shiny effect.
Elastic curls
The Pocket motor provides a rapid delivery of airflow. Thanks to its power, it's possible to dry short hair in just 40 seconds*, which is the foundation for super-fast styling.
Quick drying, quick styling
The motor provides a rapid flow of air, and thanks to its power, you can dry short hair in just 40 seconds*, resulting in super-fast styling.
110,000 rpm
Engine
60 m/s
Air speed
40 seconds
Quick drying
60 m³/s
Air flow
Quick drying, quick styling
The motor provides a rapid flow of air, and thanks to its power, you can dry short hair in just 40 seconds*, resulting in super-fast styling.
110,000 rpm
Engine
60 m/s
Air speed
40 seconds
Quick drying
60 m³/s
Air flow
Drying with a lower noise level
The Pocket's motor operates at a noise level of less than 60 dB* and combines a powerful airflow with an advanced 6-layer noise reduction system. This design ensures a hair-drying process with minimal noise.
≤60 dB
Noise level
Negative ions that care for your hair
Pocket uses 300,000,000 negative ions* to maintain hair health. By closing the hair cuticles, these ions lock in moisture, making hair smoother and shinier and protecting it from tangling. This is the magic touch of the Dreame hair dryer—it locks in moisture for optimal hair health.
57°C NTC temperature smart sensor provides protection
The hair dryer incorporates an NTC thermistor and a microprocessor to maintain a safe operating temperature below 57°C. These components, in hot air mode, perform 300 checks per second*, ensuring a safe and damage-free drying process.
5 temperature modes
Cold air mode
Warm air mode
Hot air mode
Hot/cold cycle mode
Instant cold air mode
5 temperature modes
Cold air mode
Warm air mode
Hot air mode
Hot/cold cycle mode
Instant cold air mode
2 airflow modes
High speed air flow
Low speed air flow
Disconnection
2 airflow modes
High speed air flow
Low speed air flow
Disconnection
Easy storage, elegant portability
Place your Pocket and its caps in the travel bag. This sophisticated storage accessory perfectly complements the layer's luxurious leather-textured exterior design.
Equipment
- Hair dryer (hair dryer) Dreame Pocket — 1 piece
- Hair Curling Cap — 1 piece
- Hair straightening cap — 1 piece
- Bag-(travel bag) — 1 piece
- User manual — 1 piece
- Instructions for safe use — 1 piece
| Articulate | AHD51 |
|---|---|
| Model | Hair Dryer Pocket |
| Type | Hair dryer |
| Color | Titanium Gold |
| Power, W | 1300 |
| Control | Press the button. |
| Minimum noise level | 60 |
| Frequency of operation | 220-240V~ 50/60Hz |
| Number of heads | 2 |
| Engine speed, rpm | 110000 |
| Negative ion concentration, ml/cm³ | 300 |
| Airflow speed | 70 m/s |
| Air ionization | Yes |
| Overheating protection | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Cold blowing | Yes |
| Number of speeds | 2 |
| Dimensions | 5х14.5х20.1 cm |
| Weight | 300 g |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
