Cordless vacuum cleaner Dreame R10 Pro Aqua
949₾ Original price was: 949₾.799₾Current price is: 799₾.
0
Days
00
Hour
00
Min
00
Sec
- 2-in-1 function that allows you to vacuum and mop the floor at the same time.
- High suction power: It has a power of 150AW, which ensures effective cleaning.
- Battery life: Battery lasts up to 90 minutes in eco mode.
- LED light: The main brush light helps you find dust in dark areas.
- Lightweight design: Its ergonomic and lightweight design makes it easy and convenient to use.
Suction efficiency 99.97%
Battery life up to 90 minutes
Charging time - up to 4 hours
Suction power - 150 watts
Dry and wet cleaning without problems!
The Dreame R10 Pro Aqua is an affordable cordless vacuum cleaner that features an additional nozzle with two rotating mop pads for wet cleaning of hard floors. It also has impressive features, a stylish design, and a well-equipped stand. As always, we'll explain everything in detail below!
Powerful brushless motor
The updated brushless motor provides up to 150 watts of suction power, equivalent to 20,000 Pa. This allows the Dreame R10 Aqua to easily handle both fine dust particles and large debris!
Wet and dry cleaning nozzle for different floor surfaces
The main feature of this model is its special nozzle, which is designed for wet and dry cleaning of hard floors such as linoleum, laminate, parquet or tiles. It has a 200 ml tank with automatic water supply and two mop pads that rotate at a speed of 116 rpm and thoroughly remove all types of dirt. The mop pads are made of soft fabric and can be removed and washed if necessary.
Removable 2500 mAh battery
The 2500 mAh battery provides up to 90 minutes of operation. The battery is removable, so if you have a large apartment or house and one charge is not enough to clean the entire area, you can purchase an additional battery, which will significantly increase the operating time. The built-in BMS controller constantly monitors the battery status, balances it and protects it from overload, over-discharge, overheating and short circuit.
Multiple power modes
The Dreame R10 Aqua has three power modes. By switching between them, you can achieve a balance between performance and battery life: Eco (up to 90 minutes) for light cleaning, Standard (up to 30 minutes) for most tasks, and Turbo (up to 7 minutes) for intensive cleaning.
Clear color display
Using a high-resolution color display, the vacuum cleaner will inform you of the selected cleaning mode and battery level, notify you when the filter needs to be replaced, and notify you of emergency situations such as overheating or a jammed roller brush.
Turbo brush for all types of floor surfaces
The main turbo brush is equipped with a roller, where a coarse rubber brush is combined with soft silicone paddles. It is universal and ideal for different types of floors, but is especially effective for cleaning carpets, as the V-shaped edges of the roller prevent hair and fur from getting tangled.
Turbo brush front lighting
The vacuum cleaner's main turbo brush is equipped with a bright blue LED light that automatically turns on when the vacuum cleaner is turned on. The horizontal LED lights perfectly illuminate dust particles that are otherwise invisible, even in daylight! Naturally, this feature is also very useful when cleaning in hard-to-reach places, such as under furniture and in poorly lit rooms.
2-in-1 universal nozzle
The universal soft brush nozzle helps you quickly and effectively clean delicate surfaces from dust, such as keyboards. It is also convenient for cleaning narrow spaces, such as furniture drawers or car interiors.
Brush for cleaning soft furniture and textiles
Textile surfaces such as furniture, bedding, pillows and mattresses contain a large amount of dust, microscopic skin particles and, of course, their constant companions - dust mites, which can cause allergic reactions and even asthma. The motorized turbo brush supplied with the Dreame R10 Pro Aqua will help you effectively deal with these problems. The soft silicone brush thoroughly removes dust and mites from the fabric, while the powerful air flow absorbs and removes them. Try cleaning even perfectly clean linen - you will be amazed at the result!
One-click cleaning of the dust container
The bottom lid of the dust container opens with the touch of a button, allowing you to easily empty any accumulated debris. Your hands always stay clean!
Simple and convenient maintenance
Thanks to the detachable design, the vacuum cleaner is very easy to disassemble for cleaning and maintenance and does not require the use of additional tools. The rollers, all parts of the dust container, the cyclone separator and the cartridges with filter elements can be washed with water if necessary. It is important to dry all parts thoroughly before assembling and using the vacuum cleaner.
Multi-layer filtration system
The airflow filtration system used in the Dreame R10 Aqua consists of several layers, including a metal coarse cleaning pre-filter, a multi-cyclonic separator, a fabric filter, and a HEPA cartridge with a filtration class of 14. The multi-layer filter captures up to 99.991% of particles down to 0.1 microns in size, which prevents secondary air pollution with fine dust in the room.
Equipment
- Building
- Element package
- Extension tube
- Universal brush with front light
- Wide combination nozzle
- Rotating wet cleaning nozzle (with mop pads)
- Cleaning nozzle (with cloths)
- Combination nozzle
- Mini electric toothbrush
- Extra Mop Diapers (1 pair)
| Articulate | VZV15A |
|---|---|
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Series | R – series |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Suction capacity kPa | 20 000 |
| Power, W | 425 |
| Battery life | 90 minutes |
| Charging time | 240 minutes |
| Dust container volume, ml | 600 ml |
| Filtration system | HEPA filter |
| Number of nozzles | 6 |
| On timer | no |
| Self-cleaning mode | no |
| Wi-Fi support | no |
| Control via smartphone | no |
| Smart home integration | no |
| Create a map | no |
| Operating modes | 3 modes |
| Color | Black |
| Frequency of operation | 100V – 240V 50/60Hz |
| Dimensions | 25.6х25.6х110.6 cm |
| Weight | 4.6 kg |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
