Robot Vacuum Cleaner Dreame L10s Pro Gen 2
1,449₾
Out of stock
- Vormax™ Suction: 7,000Pa, Quiet Precision
- DuoScrub™ Mopping: High-Speed Cleaning, 300ml Tank, 105-min Runtime
- 3DAdapt Obstacle Avoidance: Avoid Obstacles Like a Pro
- Ultrasonic Carpet Detection, Boosted Suction, All-Rubber Roller Brush
- Intelligent Mop Lifting: Protects Carpets, Raisable 7mm Mops
- 5200mAh Battery: Overing an impressive 145m² on a single charge.
L10s Pro Gen 2
Powerful suction. Striking purity
7,000Pa Vormax™ Suction
Unleash powerful cleaning with the Vormax™ Suction System, bringing 7,000Pa* suction to tackle stubborn messes effectively.
7,000Pa: Based on tests in Dreame Lab. Actual performance may vary depending on the real-world environment and usage.
Ultrasonic Carpet Recognition
Our Ultrasonic Carpet Recognition helps differentiate between hard floors and carpet to diagnose the correct cleaning strategy in real time.
*Only in intelligent cleaning of carpet mode.
Smart Suction Boost
Carpet Suction Boosting automatically strengthens or weakens suction power to clean your carpet.
*To protect carpets from getting wet, we suggest you set the robot to avoid medium and high-pile carpets via Dreamehome app.
Clean Your Carpet Twice
Choose to automatically clean your carpet twice via the Dreamehome App for an extra thorough result.
*Only in intensive carpet cleaning mode.
7mm Mops Raising
See firsthand innovative mop lifting to 7mm*, keeping floors pristine and carpets untouched, simplifying your cleaning routine.
*7mm: The bottom of the mop pads can be lifted up to 7mm from the floor. For carpets with piles longer than 3mm, set L10s Pro Gen 2 to avoid carpets while the mop pads are installed.
DuoScrub™ Mopping System
Ensure efficient dirt removal and pressurized scrubbing with two high-speed rotary fiber mop pads.
300ml Water Tank
With a generous 300ml water tank, DreameBot L10s Pro Gen 2 ensures your home gets thoroughly cleaned without interruption over a 105 minute* run time.
*105mins: Tested in in Dreame Lab under the Standard Wetness Mode. Actual performance may vary depending on the environment and usage.
DuoScrub™ Mopping System
Ensure efficient dirt removal and pressurized scrubbing with two high-speed rotary fiber mop pads.
300ml Water Tank
With a generous 300ml water tank, DreameBot L10s Pro Gen 2 ensures your home gets thoroughly cleaned without interruption over a 105 minute* run time.
*105mins: Tested in in Dreame Lab under the Standard Wetness Mode. Actual performance may vary depending on the environment and usage.
Swift Scanning for Smart Routes
DreameBot L10s Pro Gen 2 employs advanced strategies for quick and precise mapping, ensuring efficient and effective cleaning routes.
Dance Around Hazards
L10s Pro Gen 2' 3DAdapt Obstacle Avoidance System avoids potential hazards, such as shoes, and cleans around objects, reducing the risk of encountering obstacles.
5,200mAh Long-Lasting Battery
The 5,200mAh battery lets you mop and vacuum for 155* minutes in Quiet Mode, covering an impressive 145m²(1560ft²)* on a single charge.
* 155mins: Tested by Dreame Lab, actual performance will vary based your specific home layout.
* 145m²: Tested by Dreame Lab, actual performance will vary based on your home layout.
Flexible App Control
Enjoy personalized cleaning with the ability to adjust your cleaning mode, suction power, cleaning pattern, and cleaning time, all at your fingertips.
Multi-Floor Flexibility
Effortlessly manage cleaning in multi-floor homes by creating up to four separate maps and customizing cleaning patterns and suction power for each space.
Set No-Mop Zones
Master your mopping routine with complete control. Set customized no-mop zones to ensure the safety of pet bowls and water.
Customizable Virtual Boundaries
Set virtual boundaries to keep your robot vacuum on the right path. Simplify and personalize your cleaning routine with ease.
Command Your Clean
Control your cleaning experience without lifting a finger by connecting to your voice control assistant.
Command Your Clean
Control your cleaning experience without lifting a finger by connecting to your voice control assistant.
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
|---|---|
| Model | L10s Pro Gen 2 |
| Articulate | RLL42SDA |
| Series | L – series |
| Color | White |
| Suction capacity kPa | 7000 |
| Power, W | 75 |
| Voltage | 14.4V |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Interaction with applications | Dreamehome / Amazon Alexa / Google Assistant / Apple Siri / Маруся |
| On timer | Yes |
| Obstacle detection | Yes |
| Obstacle height | 2 cm |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| EAN | 6976233674704 |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Battery life | 105 minutes |
| Charging time | 360 minutes |
| Filtration system | HEPA filter / nylon filter |
| Brush type | Side brush / Main brush / Wet cloth |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Smart home integration | Yes |
| Carpet cleaning | Yes |
| Voice assistant | Yes |
| Control | From a smartphone/via voice assistant/by pressing a button |
| Control via smartphone | Yes |
| Minimum noise level | 59 |
| Dust container volume, ml | 470 ml |
| Dust sensor | Yes |
| Operating modes | Automatic / Along the wall / Zigzag / Normal / Turbo |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Create a map | Yes |
| Frequency of operation | 100V – 240V 50/60Hz |
| Clean water tank capacity | 0.3 ml |
| Self-cleaning mode | no |
| Wi-Fi support | Yes |
| Weight | Robot vacuum cleaner: 3.74 kg / Base station: 0.39 kg |
| Warranty duration | 12 months |
| Dimensions | Robot vacuum cleaner: 350x350x97 mm / Base station: 130x126x92.6 mm |
