Dreame D20 Pro Plus Black Robot Vacuum
1,699₾ Original price was: 1,699₾.1,249₾Current price is: 1,249₾.
- 150 days of automatic dust collection: Free up your time and forget about emptying the container for 5 months.
- 13,000Pa Vormax™ suction power: Incredible power for a perfect clean on any type of surface.
- 2-in-1: Dry and wet cleaning: Vacuum and floor mop in one device.
- Navigation and Obstacle Avoidance: An intelligent system that perfectly navigates its surroundings and avoids objects.
- HyperStream™ technology and dual brush: a special DuoBrush system that prevents hair from tangling on the brush.
- Flex Arm Vacuuming: A flexible „arm“ for the ideal cleaning of hard-to-reach places and corners.
Dreame D20 Pro Plus
Maximum power without tangled hair
2-1 in
Wet and dry cleaning
150-day automatic self-cleaning system
Smart Navigation and Obstacle Detection
Vormax™ Suction
HyperStream™ Dual Brush
Flex Arm Technology: Cleaning corners and edges
Wet and dry cleaning
150 days without container discharge
Automatic dust collection - less hassle for you. A special system empties the container on its own, making the cleaning process as convenient and autonomous as possible.
Spacious 5L dust bag
Up to 150 days without getting your hands dirty
Dirt can't hide anywhere.
Enjoy 13,000Pa of Vormax™ suction power that effortlessly removes hair and dirt from any type of surface. Customize the cleaning process to your needs with five adjustable suction levels.
100%
Large debris
Suction force
Food crumbs
Hair
Dust
Freeing tangled hair in a snap
Double power for your floors: The HyperStream™ DuoBrush combines two distinct brushes that work with powerful airflow to perfectly clean carpets and hard floors. A special design ensures hair is sucked in directly, completely eliminating tangling.
Easy corner cleaning
Say goodbye to dust in the corners! The special extendable brush perfectly cleans right angles, narrow crevices, and spaces under furniture where regular vacuum cleaners can't reach.
Dry and wet cleaning at the same time
Customize wet cleaning to your needs and tackle any dirt effortlessly. The large-capacity dust container not only collects debris but also blocks unpleasant odors, ensuring the air in your home stays clean.
350 ml
Water tank
500 ml
Dust container
32
32 levels of humidity
Mat Recognition and Power Increase
Cleaning without a collision
Create an exact map of your home
Relax while the robot works
Manage cleaning with a single touch from your smartphone.
150 days without container discharge
Automatic dust collection - less hassle for you. A special system empties the container on its own, making the cleaning process as convenient and autonomous as possible.
Alexa
Siri
Google Home
Equipment
Robot Vacuum Cleaner 1x
1x Automatic Discharge Station
Main brush and brush guard 1x
Side brush 1x
Dust bag 1x
Dust container 1x
Water tank 1x
Cleaning mop 1x
Mop holder 1x
Base station plate 1x
User Manual 1x
Short guide 1x
| Articulate | Real-Life Drawing 43SD |
|---|---|
| Series | D – Series |
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
| Interaction with applications | Dreamhome |
| Control via smartphone | Yes |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Battery life | 180 minutes |
| Clean water tank capacity | 350 ml |
| Dust container volume, ml | 500 ml |
| Docking station dust bag capacity | 5L |
| Suction capacity kPa | 13 000 |
| Minimum noise level | 76 |
| On timer | Yes |
| Smart home integration | Yes |
| Obstacle detection | Yes |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Color | Black |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
