Robot vacuum cleaner Dreame D20 Plus
1,299₾
- Collecting dust for 150 days without your effort
- 13,000Pa Vormax™ suction
- HyperStream™ Extendable Duo Brush
- 3-in-1 vacuum cleaner and mop
- App and voice control
- Smart Pathfinder™ Navigation
Cleans floors dry and wet, handles tangled hair
HYPERSTREAM™ dual brush system to eliminate tangles
2-in-1 Robot Vacuum Cleaner
Dust collection for 150 days without user intervention
App control and voice control
PATHFINDER™ Smart Navigation System
Cleans floors dry and wet, handles tangled hair
App control and voice control
HYPERSTREAM™ dual brush system to eliminate tangles
2-in-1 Robot Vacuum Cleaner
PATHFINDER™ Smart Navigation System
Dust collection for 150 days without user intervention
Automatic dust collection
Dirt remains unscathed.
Quick and easy removal of tangled hair
The HyperStream™ system features two different brushes and an optimized design for unobstructed airflow. It effortlessly removes debris from carpets and hard floor crevices, capturing every strand of hair to prevent tangles.
Dry and wet cleaning in one session
The easily adjustable humidity level is ideal for cleaning both wet and dry dirt. The capacious dust container reliably holds dirt, preventing the spread of unpleasant odors.
Creating an accurate map of the house
Easy cleaning customization
Improve your cleaning experience with the Dreamehome app, which allows you to personalize cleaning in each room according to your needs.
No disruption or inconvenience
Full voice assistant compatibility
| Articulate | RLD35GD |
|---|---|
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
| Interaction with applications | Dreamhome |
| Smart home integration | Yes |
| Control | From a smartphone/via voice assistant/by pressing a button |
| Control via smartphone | Yes |
| Color | White |
| Series | D – Series |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Voice assistant | Yes |
| Suction capacity kPa | 13 000 |
| On timer | Yes |
| Wi-Fi support | Yes |
| Filtration system | HEPA filter |
| Create a map | Yes |
| Self-cleaning mode | Yes |
| Carpet cleaning | Yes |
| Dust container volume, ml | 500 ml |
| Docking station dust bag capacity | 5L |
| Obstacle height | 2 cm |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| Connecting to the sewage system | no |
| Clean water tank capacity | 350 ml |
| Model | D20 Plus |
| Dimensions | Robot vacuum cleaner: 35x35x9.7 cm, docking station 44x29.8x45.2 cm |
| Weight | Robot vacuum cleaner: 3.51kg / Base station: 3.91kg |
