Robot vacuum cleaner Dreame L40 Ultra CE
2,399₾ Original price was: 2,399₾.1,899₾Current price is: 1,899₾.
- 13,000 Pa Vormax™ suction
- TriCut brush for easy deployment
- All in one PowerDock™
- RoboSwing™ technology
- Individual carpet cleaning strategy
- Smart Pathfinder™ Technology
- 3DAdapt™ Obstacle Avoidance
- 5200 mAh battery
PowerDock™ Multifunctional System
Vormax™ powerful suction system
3DAdapt™ obstacle avoidance system
Change your carpet cleaning strategy
5200 mAh battery
DuoScrub™ Floor Cleaning System
Faster, stronger, cleaner
Less hassle from cutting tangled hair
Dust emptying without user intervention
Mop pad care for flawless floor cleaning
Air drying mop pads prevents floors from developing unpleasant odors
Drying mop pads with warm air after washing effectively removes moisture and prevents the formation of unpleasant odors and mold.
Drain and refill during your vacation
Clean previously inaccessible areas
Higher quality of floor cleaning
Protecting carpets from getting wet when cleaning floors
Easy overcoming of obstacles
A comprehensive set of exciting features for pet owners
Supported by the Pet Safe Zone Bypass function, the L40 Ultra CE vacuum cleaner will take care of your pets and effectively deal with their fur. In addition, the humidity control function during wet cleaning will create a safe and comfortable environment for your pets.
Long battery life for cleaning stubborn dirt
Thanks to the large-capacity 5200 mAh battery, the vacuum cleaner allows you to clean without interruption and achieve consistently high results.
| Color | White |
|---|---|
| Articulate | RLD52SE |
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
| Interaction with applications | Dreamhome |
| Smart home integration | Yes |
| Control | From a smartphone/via voice assistant/by pressing a button |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Series | L – series |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Voice assistant | Yes |
| Suction capacity kPa | 13 000 |
| On timer | Yes |
| Wi-Fi support | Yes |
| Control via smartphone | Yes |
| Filtration system | HEPA filter |
| Create a map | Yes |
| Self-cleaning mode | Yes |
| Carpet cleaning | Yes |
| Pet fur removal | Yes |
| Dust container volume, ml | 320 ml |
| Docking station dust bag capacity | 3.2L |
| Docking station fresh water tank capacity | 4.5L |
| Minimum noise level | 65 |
| Obstacle height | 2 cm |
| Obstacle detection | Yes |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| Volume of the water tank used by the dock station | 4L |
| Clean water tank capacity | 80 ml |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Model | L40 Ultra CE |
| Dimensions | Robot vacuum cleaner: 35х35х10.4 cm / Base station: 45.7х34х59 cm |
| Weight | Robot vacuum cleaner: 3.9kg / Base station: 8.3kg |
