Dreame Pocket Ultra (Purple)
549₾
- Foldable and lightweight (about 300 grams) – ideal for travel.
- The 110,000 RPM motor provides a fast and powerful airflow (70 m/s).
- Smart temperature control (57°C) and 300 million ions against limescale.
- Operates with less than 60dB of noise, despite high power.
- Attachments are included, including an automatic hair curling attachment and a hair straightening attachment.
Constant temperature 57 °C
Combs for different hairstyles
Lightweight - 290 grams
Fragrant Essence Top
Engine 110,000 rpm
300 million negatively charged ions per 1 cm³
Compactness and power for creating an effective hairstyle
The lightweight and powerful Pocket Ultra hair dryer comes with compact attachments designed for different hairstyles. The straightening attachment makes hair straight, while the curling effect creates wavy curls. While blow-drying, the fragrant essence nozzle sprays nourishing ingredients that provide additional care and add shine to the hair.
Hair nourishment during drying
The beneficial substances that are sprayed during the evaporation of the fragrant essential oil head-space layer help to moisturize the hair, reduce frizz, and improve its texture. Thus, a broad range of functions is combined with the best results.
Hair nutrition for shine
This essence, delivered from the camera, deeply nourishes the hair and scalp, does not leave a greasy film, and also locks in moisture by sealing the cuticles. Applying the essence during blow-drying makes hair shinier, softer, smoother, more voluminous, and full of vitality.
Automatic hair curling attachment for comfortable and beautiful curls
The Pocket Ultra includes a curling head that allows you to effortlessly create beautiful, wavy curls, quickly style your hair, and give your hairstyle an elegant look.
Less bloating, less worry
Thanks to the directed airflow and controlled heating, the hair straightening cap effectively softens hair cuticles, reduces frizz, straightens hair, and softens coarse strands. Using this attachment while blow-drying makes hair shinier, softer, and smoother.
Gentle and even drying to protect hair
Dual air duct holes increase the air supply area and improve the evenness of heat distribution, thereby preventing overheating and maintaining a stable drying temperature. The airflow created by these vents prevents thermal damage to the hair.
Quick drying with a hair dryer, quick hairstyle
The powerful motor of the Pocket Ultra (110,000 RPM) dries short hair in 40 seconds. Its fast airflow (70 m/s) straightens curly hair.
Air supply modes for individual hairstyles
Create your desired hairstyle with the help of four temperature settings. Thanks to the alternating hot and cold air delivery mode, your styling takes on an even more sophisticated look, And two air flow speeds help you customize the drying process to your individual needs.
Equipment
- Hair curlers - 2 pcs.
- Hair straightening cap - 1 pcs.
- Fragrant essence top - 1 pc.
- Dreame Boca Essence - 1 pc.
- Bag - 1 pc.
- Hair dryer Pocket Ultra - 1 pc.
| Articulate | AHD52 |
|---|---|
| Model | Pocket Ultra |
| Type | Hair dryer |
| Power, W | 1300 |
| Control | Press the button. |
| Color | Purple |
| Minimum noise level | 60 |
| Frequency of operation | 220-240V~ 50/60Hz |
| Number of heads | 3 |
| Engine | Carbon-free |
| Engine speed, rpm | 110000 |
| Negative ion concentration, ml/cm³ | 300 |
| Airflow speed | 70 m/s |
| Air ionization | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Number of heating modes | 5 |
| Number of speeds | 2 |
| Dimensions | 5х14.5х20.1 cm |
| Weight | 290 g |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |