Robot vacuum cleaner Dreame L10s Plus
1,749₾
Out of stock
- Vormax™ System – 7,000Pa Suction Power
- DuoScrub™ Wet Cleaning System
- DualBoost 2.0 system
- Smart navigation and obstacle avoidance with absolute precision
- A smart carpet cleaning strategy
L10s Plus
Automatic emptying. Amazing cleanliness.
DualBoost 2.0 provides
90 days of dust collection
DuoScrub™ Wash:
Fast cleaning, 300 ml water tank, 105 minute run time
Silent, powerful cleaning
Vormax™ suction: 7,000Pa, silent precision
Avoiding obstacles, effective passage
3DAdapt Obstacle Avoidance: Avoid Obstacles Like a Pro
Revive your carpets
Ultrasonic carpet detection, improved suction, all-rubber roller brush
Mop Magic: Carpets Stay Dry
Smart mop lift function: protects carpets, is removable with 7mm liftable mop pads
4 liter self-emptying dust bags
*90-day: Based on calculations from environmental testing at Dreame Lab. Actual performance may vary depending on actual environment and usage.
4 liter self-emptying dust bags
Say goodbye to frequent emptying. The L10s Plus' 4-liter E12 dust bags automatically empty dust into the base station for up to 90 days*.
*90-day: Based on calculations from environmental testing at Dreame Lab. Actual performance may vary depending on actual environment and usage.
Incredible accuracy
Incredible accuracy
Enhance your cleaning routine with the exceptional cleaning power of the L10s Plus, which captures 99.71% of particles as small as 0.3 microns*, making your cleaning experience even more optimal.
7,000Pa Vormax™ suction
7,000Pa: Based on testing conducted at Dreame Lab. Actual performance may vary depending on actual environment and usage.
Ultrasonic Carpet Recognition
Smart increase in suction power
Clean Your Carpet Twice
*Only in intensive carpet cleaning mode.
Lifting mop pads by 7mm
DuoScrub™ cleaning system
DuoScrub™ cleaning system
Avoiding obstacles
Scanning and quick map creation
Scanning and quick map creation
5,200mAh Long-Lasting Battery
*145 m²: Tested by Dreame Lab, actual performance will vary depending on the layout of your home.
Flexible control via app
Enjoy personalized cleaning by adjusting cleaning mode, suction power, scrubbing mode, and cleaning duration.
Flexibility tailored to multi-story spaces
Easily manage cleaning in multi-story homes by creating up to four separate maps and personalizing cleaning patterns and suction power for each space.
Set No-Mop Zones
Take control of your cleaning routine. Set no-go areas that don't need cleaning to keep your pet's bowls and water safe.
Customizable Virtual Boundaries
Set virtual boundaries to keep your robot vacuum on track. Simplify and personalize your cleaning routine.
Voice control for cleaning
Equipment
- Robot vacuum cleaner — 1 piece
- Base station
- With automatic dust bin emptying — 1 piece
- Mop pad — 2 pieces
- Mop cloth holder — 1 piece
- Side brush — 1 piece
- Base station ramp extension plate — 1 piece
- Power cable — 1 piece
- Dust bag — 2 pieces
- User manual — 1 piece
| Articulate | RLL42SD |
|---|---|
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
| Interaction with applications | Dreamehome / Amazon Alexa / Google Assistant / Apple Siri / Маруся |
| Smart home integration | Yes |
| Control | From a smartphone/via voice assistant/by pressing a button |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Color | White |
| Series | L – series |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Battery life | 105 minutes |
| Voice assistant | Yes |
| Suction capacity kPa | 7000 |
| On timer | Yes |
| Operating modes | 3 modes |
| Wi-Fi support | Yes |
| Control via smartphone | Yes |
| Filtration system | HEPA filter |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| Create a map | Yes |
| Carpet cleaning | Yes |
| Self-cleaning mode | Yes |
| Dust container volume, ml | 350 ml |
| Docking station dust bag capacity | 4L |
| Minimum noise level | 70 |
| Obstacle height | 2 cm |
| Obstacle detection | Yes |
| Connecting to the sewage system | no |
| Voltage | 14.4V |
| Frequency of operation | 100V – 240V 50/60Hz |
| Charging time | 360 minutes |
| Docking station fresh water tank capacity | 300 ml |
| Dust sensor | Yes |
| Model | L10s Plus |
| Dimensions | Robot vacuum cleaner: 35x35x9.7 cm, docking station 44x29.8x45.2 cm |
| Weight | Robot vacuum cleaner: 3.74kg / Base station: 3.96kg |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
