Cordless vacuum cleaner Dreame H12 Pro FlexReach
1,499₾ Original price was: 1,499₾.1,099₾Current price is: 1,099₾.
- Cleaning under furniture: Thanks to its flexible 180° mechanism, it cleans hard-to-reach places and spaces under furniture.
- Automatic cleaning with hot water: The brush is automatically cleaned in the docking station with hot water at a temperature of 90°C.
- Fast drying: The hot air stream dries the brush completely in just 5 minutes, preventing the spread of bacteria and odors.
- High efficiency: With 18,000 Pa power, it simultaneously performs the functions of a vacuum cleaner and floor cleaner.
- Tangle-free combing: The special design and cutting mechanism prevent hair from tangling on the roller.
180°
Tilting on a plane
5 minutes
Hot air drying at 90°C
18,000 Pa
Inhale
Double edge cleaning
Element operating time 50 min
With water
Cleaning system
TangleCut™ Elastic Scraper
Self-cleaning with bidirectional rotation
Thorough cleaning process
Its 180° flat bend tackles stains under beds and other furniture.
The H12 Pro FlexReach fully tilts up to 180° to fit the floor*.
Thanks to the rear Omni wheel, you can easily swivel the vacuum cleaner to the right and left when it's placed on a flat surface. This low-profile wheel protects floors from scratches and allows you to lift the vacuum cleaner easily, without straining yourself.
Low spaces, uncompromising absorption
A truly clean water cleaning system
Pipe cleaning
Clean with a 480 rpm brush
Squeeze out the used water and dry tangled hair with a elastic comb.
Dewatering of used water with high suction power
Pipe cleaning
Clean with a 480 rpm brush
Squeeze out the used water and dry tangled hair with a elastic comb.
Dewatering of used water with high suction power
Unparalleled 18,000Pa suction for wet and dry cleaning
Tangle Cut™ blades completely tackle tangles*
Hard-to-reach places became more accessible.
Under the storage doors
Around the table legs
By the stairs
Reduces water streaks to 0.2 g
Against traditional canvas
H12 Pro FlexReach
Almost invisible stripes (0.2 g*)
Leaves less water residue to protect floors.
Reduces water spots 0.2 g
Against traditional canvas
H12 Pro FlexReach
Almost invisible stripes (0.2 g*)
Leaves less water residue to protect floors.
Effortless Self-Purification
Detects, corrects, cleans
Self-cleaning
Double rotating brush
Cleaning with hot water
High-speed rotation + hot air
Dry and fluffy brush
Work the brush with hot water to make it dry and fluffy.
A hot wash at 90°C* is followed by a quick, high-temperature drying process that prevents the growth of unpleasant odors and bacteria, so the brush is resistant to winter weather and rainy seasons.
A.
Daily cleaning + 85°C 30 min high-speed drying
B.
Deep cleaning + 90°C 5 min. Super fast drying
Work the brush with hot water to make it dry and fluffy.
A hot wash at 90°C* is followed by a quick, high-temperature drying process that prevents the growth of unpleasant odors and bacteria, so the brush is resistant to winter weather and rainy seasons.
A.
Daily cleaning + 85°C 30 min high-speed drying
B.
Deep cleaning + 90°C 5 min. Super fast drying
Dual rotating brush removes hair easily
Rotation clockwise
The flexible scraper fits snugly against the rotating brush to effectively remove fluid and dirt.
Counter-clockwise
Fluffy Brush and the Glittering Safari of the Brush
The brush is then dried and fluffed up, and the back of its cover is wiped clean for the next cleaning.
Improved experience
Detects, corrects, cleans
Smart mode for general stains
Turbo mode for ingrained stains
Suction mode for heavy liquid stains
Silent mode for quieter operation
Informed and intuitive cleaning
Cleans up to 300 m² on a single charge
6 x 4,000 mAh
Smart mode for general stains
300 m²
Area
50 minutes
Length of service
780 ml
Clean water tank
Equipment
- Main body and handle
- Dock station
- Spare roller brush
- Cleaning brush
- Replacement filter
- Cleaning agent
| Articulate | HHR44A |
|---|---|
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Series | H – series |
| Model | H12 Pro FlexReach |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Suction capacity kPa | 18 000 |
| Power, W | 400 |
| Operating modes | 4 modes |
| Battery capacity | 6 x 4000 mAh |
| Battery life | 50 minutes |
| Filtration system | HEPA filter |
| Carpet cleaning | no |
| Clean water tank capacity | 780 ml |
| Volume of the used water tank | 700 ml |
| Brush type | Soft roller brush |
| Screen | Yes |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
