Robot vacuum cleaner Dreame L40 Ultra CE
2,399₾
- 13,000 Pa Vormax™ suction
- TriCut brush for easy deployment
- All in one PowerDock™
- RoboSwing™ technology
- Individual carpet cleaning strategy
- Smart Pathfinder™ Technology
- 3DAdapt™ Obstacle Avoidance
- 5200 mAh battery
PowerDock™ Multifunctional System
Vormax™ powerful suction system
3DAdapt™ obstacle avoidance system
Change your carpet cleaning strategy
5200 mAh battery
DuoScrub™ Floor Cleaning System
Faster, stronger, cleaner
Experience the impressive 13,000Pa suction power that easily picks up dirt and removes stubborn stains to keep your home spotlessly clean.
Less hassle from cutting tangled hair
The improved TriCut brush ensures that hair is cut and transported into the dust container to prevent clogging. The cleaning process is completed faster and floor surfaces and carpets are better protected from damage.
Dust emptying without user intervention
Enjoy up to 100 days* of cleaning without your intervention thanks to DualBoost™ 2.0 technology and a large 3.2-liter dust bag that perfectly empties accumulated dust and prevents debris from clogging.
Mop pad care for flawless floor cleaning
Automatic rinsing of the mop pads allows for easy and effective handling of stubborn, greasy dirt, stains, and paint, which is also facilitated by the presence of a 4.5-liter fresh water tank and a 4-liter used water tank in the vacuum cleaner.
Air drying mop pads prevents floors from developing unpleasant odors
Drying mop pads with warm air after washing effectively removes moisture and prevents the formation of unpleasant odors and mold.
Drain and refill during your vacation
Enjoy the convenience of filling your floor with water, ensuring proper rinsing of the mop pads and reducing the need for manual refilling.
Clean previously inaccessible areas
Enjoy extra-thorough cleaning in corners thanks to RoboSwing™ technology, designed to effectively remove dust from baseboards and hard-to-reach areas.
Higher quality of floor cleaning
The DuoScrub™ floor cleaning system features two high-speed rotating mop pads that lift the floor surface while mopping, removing stubborn dirt and stains, providing exceptional cleanliness and a mirror-like shine.
Protecting carpets from getting wet when cleaning floors
When working on low-pile carpets, the mop pads are raised to 10.5 mm, which protects the carpets from getting wet and increases the cleaning efficiency of various types of surfaces, hard floors, rugs and soft surfaces.
Easy overcoming of obstacles
The 3DAptat™ obstacle avoidance system uses a precise trajectory planning system to optimally navigate around furniture and other obstacles to ensure consistent cleaning performance - without missing cleaning spots or colliding with obstacles.
A comprehensive set of exciting features for pet owners
Supported by the Pet Safe Zone Bypass function, the L40 Ultra CE vacuum cleaner will take care of your pets and effectively deal with their fur. In addition, the humidity control function during wet cleaning will create a safe and comfortable environment for your pets.
Long battery life for cleaning stubborn dirt
Thanks to the large-capacity 5200 mAh battery, the vacuum cleaner allows you to clean without interruption and achieve consistently high results.
| Color | Black |
|---|---|
| Articulate | RLD52SE |
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
| Interaction with applications | Dreamhome |
| Smart home integration | Yes |
| Control | From a smartphone/via voice assistant/by pressing a button |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Series | L – series |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Voice assistant | Yes |
| Suction capacity kPa | 13 000 |
| On timer | Yes |
| Wi-Fi support | Yes |
| Control via smartphone | Yes |
| Filtration system | HEPA filter |
| Create a map | Yes |
| Self-cleaning mode | Yes |
| Carpet cleaning | Yes |
| Pet fur removal | Yes |
| Dust container volume, ml | 320 ml |
| Docking station dust bag capacity | 3.2L |
| Docking station fresh water tank capacity | 4.5L |
| Minimum noise level | 65 |
| Obstacle height | 2 cm |
| Obstacle detection | Yes |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| Volume of the water tank used by the dock station | 4L |
| Clean water tank capacity | 80 ml |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Model | L40 Ultra CE |
| Dimensions | Robot vacuum cleaner: 35х35х10.4 cm / Base station: 45.7х34х59 cm |
| Weight | Robot vacuum cleaner: 3.9kg / Base station: 8.3kg |

