Robot vacuum cleaner Dreame X50 Master
4,999₾
- 24.9 cm ultra-compact home base station
- Industry-first ProLeap™ system
- VersaLift navigation in even the smallest spaces
- HyperStream™ Extendable Dual Brush
Obstacle avoidance system
Washing diapers with a water spray from a washboard
24.0 cm high smart system
Navigation system with hidden sensor
Retractable side brush and pad
Automatic filling, emptying, rinsing and drying
Compact cleaning control center
Fully autonomous cleaning capabilities are now housed in an elegant, 24.9 cm high base station. The compact design of the X50 Master fits perfectly into modern interiors while providing powerful functionality.
Easy integration into any space
Bathroom
Balcony
Kitchen
Overcoming obstacles boldly
Easily glides over rounded furniture parts and stands
Overcomes steps higher than 6 cm with a special support mat
Durable retractable legs for robot vacuum cleaners
Unprecedented ability to overcome obstacles
Efficient lighting
Thanks to 3D scanning technology using structured light and the AI Action system, the X50 Master robot vacuum cleaner can detect up to 200 types of objects* with impressive accuracy, including pet excrement. Built-in LED lighting makes it easy for the X50 Master to navigate, allowing it to instantly detect obstacles and interference.
Hair tangles are no longer a problem
Rubber brush
Thermoplastic rubber brush
Dirt accumulated in the corners has no chance.
An efficient and adaptable approach to wet and dry cleaning
Powerful dry cleaning and low noise level
Thanks to the sixth generation TurboForce motor, which rotates up to 90,000 revolutions per minute, the Vormax™ system provides 20,000 Pa of suction power, which allows the X50 Master robot vacuum cleaner to clean even the deepest crevices, including sucking up paper scraps, cat litter, dust, hair and more. The vacuum cleaner's low noise level is confirmed by a certificate. This robot vacuum cleaner provides powerful suction without damaging your home, making it ideal for everyday use.
Automatic cleaning with drying until completely dry
Hot water for new mop pads
Simplify the cleaning process with the POWERDOCK system
Automatic emptying
Automatic refilling of the floor cleaning water tank
Automatic refilling of cleaning agent
Automatic hot air drying
The most effective elimination of bacteria
Smart dirt detection system simplifies cleaning
Additional floor cleaning for maximum cleanliness
A comprehensive set of features for pet owners
Adjusting cleaning settings in pet zones 2.0
Deal with large debris with Enhanced Suction Mode 2.0
Pet search mode
Dynamic local cleaning
Adjusting cleaning settings in pet zones 2.0
Deal with large debris with Enhanced Suction Mode 2.0
Pet search mode
Dynamic local cleaning
Simple voice control
You can easily manage cleaning tasks using voice commands using Dreame’s built-in assistant or by connecting to Siri, Alice or Marusya. Say “Okay, Dreame” to start or configure the cleaning process. Keep your home spotlessly clean without any manual intervention.
| Articulate | RLX86CE-1 |
|---|---|
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
| Interaction with applications | Dreamhome |
| Smart home integration | Yes |
| Control via smartphone | Yes |
| Battery capacity | 6400 mAh |
| Color | Black |
| Series | X-series |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Voice assistant | Yes |
| Suction capacity kPa | 20 000 |
| On timer | Yes |
| Wi-Fi support | Yes |
| Control | From a smartphone/via voice assistant/by pressing a button |
| Filtration system | HEPA filter |
| Create a map | Yes |
| Self-cleaning mode | Yes |
| Carpet cleaning | Yes |
| Dust container volume, ml | 395 ml |
| Docking station dust bag capacity | 3.2L |
| Minimum noise level | 65 |
| Obstacle height | 6 cm |
| Obstacle detection | Yes |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| Connecting to the sewage system | Yes |
| Pet fur removal | Yes |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Weight | Robot vacuum cleaner: 4.53 kg / Base station: 8.2 kg |
| Dimensions | Robot vacuum cleaner: 35х35х8.9 cm / Base station: 41.8х41.6х24.9 cm |

