Dreame L40 Robot Vacuum
1,049₾ Original price was: 1,049₾.799₾Current price is: 799₾.
- 13,000 Pa Vormax™ Suction
- Roboswing technology
- Effective carpet cleaning
- Smart Pathfinder Technology
- Mope's Smart Lift
- Large dustbin and water tank
Vormax™ system with 13000 Pa suction power
RoboSwing™ Technology
5200 mAh battery
Smart cleaning mop
Large dust container and water tank.
Vormax System: Powerful suction for a perfect clean
The L40 robot vacuum is equipped with a motor that has a suction power of 13,000 Pascals. It easily handles dust and debris. Thanks to its advanced noise reduction system, cleaning is quiet, ensuring your comfort. The vacuum cleaner is also compatible with the TriCut brush.
Enjoy easy floor cleaning
The DuoScrub™ floor cleaning system has two high-speed, rotating fiber heads that provide effective dust removal through pressure cleaning, thereby reducing water spots on various types of floors. The 300 ml water tank provides extended cleaning, while the 155-minute runtime ensures a thorough clean.
Clean in places that were previously inaccessible.
With RoboSwing™ technology, designed to effectively remove dust from hard-to-reach places, corners are cleaned more thoroughly.
Deep carpet cleaning with precise identification
The ultrasonic system detects the edges of the carpet and automatically increases the suction power for a deeper clean. This system cleans carpets twice, while the rubber brush removes embedded dirt and hair without tangling, ensuring a thorough carpet care.
Double carpet cleaning
Lifting cloths for effective cleaning
Large capacity reservoirs: a large dust container and a water tank.
Generous reservoirs: A 470 ml dust container and a 300 ml water tank provide extended cleaning without frequent refills.
The ideal quality of floor cleaning
The L40's advanced LiDAR navigation creates an accurate map of the home and determines the optimal cleaning route. The laser system intelligently recognizes and avoids obstacles—whether it's furniture or shoes, ensuring seamless operation throughout the entire home.
The ideal quality of floor cleaning
The L40's advanced LiDAR navigation creates an accurate map of the home and determines the optimal cleaning route. The laser system intelligently recognizes and avoids obstacles—whether it's furniture or shoes, ensuring seamless operation throughout the entire home.
Customize cleaning to your needs
Restricted Zones
Equipment
Robot Vacuum Cleaner 1x
Charging dock 1x
Dust container 1x
Side brush 1x
2x Cleaning cloth head holders
Main brush 1x
Cleaning clamps 2x
Brush guard 1x
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
|---|---|
| Articulate | RLL42SDA |
| Color | White |
| Series | L – series |
| Suction capacity kPa | 13 000 |
| Interaction with applications | Dreamhome |
| Smart home integration | Yes |
| Control | From a smartphone / app / button press |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Voice assistant | Yes |
| On timer | Yes |
| Operating modes | 4 modes |
| Wi-Fi support | Yes |
| Control via smartphone | Yes |
| Filtration system | HEPA filter |
| Create a map | Yes |
| Self-cleaning mode | no |
| Carpet cleaning | Yes |
| Pet fur removal | Yes |
| Dust container volume, ml | 470 ml |
| Clean water tank capacity | 300 ml |
| Minimum noise level | 68 |
| Obstacle height | 2 cm |
| Obstacle detection | Yes |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| Model | Level 40 |
| Navigation system | Latter-day Saints |
| Dimensions | 35x35x9.7 cm |
| Weight | 3.74 kg |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
