Dreame Dazzle
899₾
- Smart Detection: Automatically recognizes the header and optimizes the parameters to simplify styling.
- Real-time display: The current temperature, speed, and styling mode appear instantly on the screen.
- Ultra-fast drying: Dry shoulder-length hair in just 2 minutes.
- Versatile accessories: easily attachable headbands to create different styles.
Dazzle Hair Dryer
Smart styling. Instinctively simple.
Smart Head Quiz
Smart screen
Universal style
300,000,000
Negative ion/cm³
Customizable modes
100,000 revolutions per minute
Powerful engine
NTC temperature control
Intelligent face recognition
Smart screen
100,000 revolutions per minute
Powerful engine
Universal style
NTC temperature control
300,000,000
Negative ion/cm³
Customizable modes
Smart Head Quiz
In automatic mode, Dazzle combines enhanced temperature control with automatic head detection to optimize the selection of heat and airflow for each styling mode.
Smart Head Quiz
In automatic mode, Dazzle combines enhanced temperature control with automatic head detection to optimize the selection of heat and airflow for each styling mode.
For precise airflow
For a smooth result
To reduce hair loss
Lifts hair from the roots for a voluminous hairstyle
Creates crisp curls or waves with ease
Fast and powerful drying mode
Dazzle dries shoulder-length hair in two minutes* and leaves it smooth and natural.
110,000 rpm
Carbon-free engine
65 m/s
Airflow speed
Get curly ringlets with the help of the smart function.
As soon as the curling head is detected, Dazzle automatically activates the curl mode, which begins delivering 10 seconds of warm air to set the style, a 5-second blast of cool air for setting and a 7-second pause for easy brushing.
Easy-to-attach hair clips for a variety of hairstyles
Simplify your brushing with easy-to-attach heads designed for different hair types.
Diffuser comb
Increases curl elasticity and reduces frizz.
Oval brush
Creates elastic curls
and natural style
Hair straightening comb
Directs focused air
For precise flow control.
Safe style through NTC
An NTC thermistor and microprocessor check the heat 300 times per second to maintain a stable temperature, reduce frizz, and protect hair from heat damage.
Ionic-enhanced straightening and shine
The built-in negative ion generator releases up to 300 million negative ions* to straighten hair, seal the hair cuticles, and make the hair more manageable.
300,000,000
Negative ionization cm³
Easy-to-attach hair clips for a variety of hairstyles
Simplify your brushing with easy-to-attach heads designed for different hair types.
Specially tailored modes for personal style
Dazzle offers 3 styling modes and 3 air flow speeds. This allows you to manually control the dryer and precisely tailor it to your hair type and desired style—from gently drying fine hair to a powerful stream needed for maximum volume.
3 temperature modes
3 speed modes
Equipment
- Dreame Dazzle Hair Dryer — 1 pc.
- Straightening head — 1 pc.
- Diffuser head — 1 pc.
- Comb head — 1 pcs.
- Hair curling iron — 2 pcs.
- Oval comb — 1 pcs.
- Short guide — 1 pc.
- User manual — 1 pc.
| Articulate | AZD20A |
|---|---|
| Model | Dazzle |
| Type | Styler |
| Power, W | 1400 |
| Control | Press the button. |
| Color | Titanium Gold |
| Minimum noise level | 65 |
| Number of heads | 6 |
| Engine | Carbon-free |
| Screen | Yes |
| Engine speed, rpm | 110000 |
| Negative ion concentration, ml/cm³ | 300 |
| Airflow speed | 65 m/s |
| Air ionization | Yes |
| Overheating protection | Yes |
| Cable length | 2.8 m |
| Cold blowing | Yes |
| Number of heating modes | 3 |
| Number of speeds | 3 |
| Heating temperature | Cool, 57°C, 90°C |
| Dimensions | 4.5х5.3х29.5 cm |
| Weight | 360 g |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
