Cordless vacuum cleaner Dreame H13 Pro
1,999₾
Out of stock
- Perfect edge cleaning: The special brush design ensures perfect floor cleaning along the edges of walls and furniture.
- Self-cleaning function with hot water (60°C): The device is automatically cleaned on the charging station with water at a temperature of 60°C, which effectively fights bacteria and unpleasant odors.
- Fast drying with hot air: The brush dries with hot air in 30 minutes, which prevents the formation of mold and bacteria.
- Enhanced suction power: 18,000 Pascals of power ensures highly efficient cleaning of both wet and dry debris.
- Simplified handling with GlideWheel™ system: Rear motors make it easy to move the vacuum cleaner in any direction with minimal effort.
- Long working time: Powerful battery (6 x 5000 mAh) allows for up to 40-45 minutes of continuous work on a single charge.
60°C brush wash
30 min at 60°C hot air drying
Double-edged
Cleaning
18,000 pa
Inhale
40 min.
Work
Self-cleaning with bidirectional rotation
Your cozy home needs impeccable flooring that requires minimal effort for maximum relaxation.
Your cozy home needs impeccable flooring that requires minimal effort for maximum relaxation.
60°C brush wash
Protects your home from oil stains
60°C (131°F) Hot air drying at 60°C (131°F) cleans the brush in just 30 minutes, preventing mold or unpleasant odors and quickly preparing the vacuum cleaner for the next cleaning.
30 min 60°C hot air drying
Very hot mold and the appearance of an unpleasant odor
After washing with hot water, the brush spins at turbo speed in a centrifuge mode for 30 minutes—removing excess water and then drying with hot air. This two-stage process prevents the buildup of unpleasant odors and bacteria, making the brush particularly resistant to winter weather and rainy seasons, and therefore more durable.
Self-cleaning with bidirectional rotation
The brush rotates clockwise and counter-clockwise to remove tangled hair and fur.
Clockwise rotation
A special elastic scraper fits tightly to the brush, squeezing out water and removing dirt.
Reverse rotation
Cleverly removes the hair and directs it into the used water tank.
Cleaning from edge to edge
No hidden filth



Powerful vacuuming, multi-directional cleaning
Big mess? Don't get stressed.
18,000 Pa suction power flawlessly handles wet and dry types of dirt.
The brush, with a speed of 520 rpm, dries quickly and reduces the chance of streaking.
40 minutes of continuous cleaning
Larger tanks, longer battery life, fewer interruptions
Exceptionally flexible scraper
Helps prevent hair tangles
Distinctive elastic scraper
Helps prevent hair tangles
Tangled hair bothering you? Consider this problem solved. The ingenious, smooth, elastic comb design grips the brush tightly, removing hair and fur while simultaneously squeezing out moisture, which allows it to stay brilliantly clean. At the same time, the comb-like teeth design allows the scraper to penetrate deep into the bristles to prevent hair from tangling on them.
GlideWheel™ Power System
Moves forward and backward smoothly and effortlessly
Better fixes, regulates, cleans
Severe pollution
Medium pollution
Light pollution
Illuminates hidden spots, day or night
Stains are no longer hidden.















Equipment
- Main body x1
- Handle x1
- Spare brush x1
- Base station x1
- Interchangeable filter x1
- Cleaning solution x1
- Solid waste filter container x1
| Model | H13 Pro |
|---|---|
| Series | H – series |
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Suction capacity kPa | 18 000 |
| Power, W | 300 |
| Battery capacity | 6 x 4900 mAh |
| Battery life | 40 minutes |
| Charging time | 240 minutes |
| Clean water tank capacity | 900 ml |
| Volume of the used water tank | 700 ml |
| Operating modes | 4 modes |
| Carpet cleaning | no |
| Screen | Yes |
| Minimum noise level | 76 |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
