Robot vacuum cleaner Dreame L50 Pro Ultra
3,999₾ Original price was: 3,999₾.3,199₾Current price is: 3,199₾.
- An automatic base station that washes mop pads with hot water, dries them, empties the waste, and refills the water tank.
- Very strong suction for any type of floor, 19,500 Pascals (Pa).
- Automatically raises the mop pads when transitioning to carpets to protect them from getting wet.
- Smart navigation equipped with DToF sensors recognizes and avoids more than 180 obstacles.
- The rotating side brush and rotating mop pads ensure a thorough cleaning of corners and baseboards.
- Thanks to EasyLeap technology, it clears thresholds up to 4 cm high.
- 6400 mAh battery for up to 230 minutes of operation.
- It can be controlled via an app and voice commands.
VersaLift's navigation system for cleaning hard-to-reach places
HyperStream™ Duo Anti-Tangle Brush
Dual flexible brush technology
Vormax™ 19,500 Pa suction
EasyLeap™ flexible system
Connects to the DreameHome app
Voice control
PowerDock™ Smart Technology
Enhanced AceClean™ wash board technology
EasyLeap™ flexible system
DreameHome
Voice command
HyperStream™ Duo Anti-Tangle Brush
VersaLift's navigation system for cleaning hard-to-reach places
Vormax™ 19,500 Pa suction
PowerDock™ Smart Technology
Dual flexible brush technology
Enhanced AceClean™ wash board technology
Utilizing open spaces and hard-to-reach corners
Route without collision
Lighting rooms and dark areas
Hassle-free cleaning without tangles
Effective and easy cleaning
No tangled hair or fur - for added safety
Easy overcoming of obstacles
Designed for hard-to-reach places
Deep dirt collection
Improved floor cleaning
All in one PowerDock™
Easy-to-clean base station, minimal wastewater
Automatic washing of mop pads with water heated to 75°C
Easy dust removal
Automatic and smart overflow system
Moop's Dry Pads, Less Odor
Regularly overfilled water tank
Seamless filling and emptying after each cycle
Deep cleaning with advanced dirt detector
Dry and wet floor cleaning with complete precision*
Carpet cleaning
With one click
Control your carpet cleaning through the Dreamehome app.
Carpet care
Carpet cleaning has never been so personalized. Thanks to the automatic mop pad lift function, carpets, including high-pile carpets, stay dry and impeccably clean.
Lifting the mop pads
Intensive cleaning
Carpet cleaning
Skipping the rugs and carpets page
Personalized security for your pets
Detecting people and animals in the house
The Dynamic Spot Cleaning feature detects and avoids people and animals. The robot vacuum remembers areas it hasn't cleaned and returns to them for a full clean after an initial cleaning cycle.
Keep an eye on your furry companions.
Can't see your pets anymore? No problem! Select pet detection mode in the Dreamehome app and the L50 Pro Ultra will start searching for them, then take a photo when it finds them*.
Keep an eye on your pets while you are not home.
Keep an eye on your furry companions, even from afar. Wherever you are, check on your pets' health, activities, or sleep patterns through real-time video calls or two-way voice interaction.
Flexible cleaning of your pets' spaces
Personalize every cleaning for your pets' well-being. Prevent the robot vacuum from reaching your little companions' belongings, such as food bowls or litter boxes, or choose to precisely clean these areas directly from the Dreamehome app.
More power for larger particles
Voice prompts
Custom cleaning under the curtains
Select cleaning mode
Each room's cleaning is customized based on its layout, floor type, and furniture placement. Four cleaning modes allow you to tailor your robot's performance to each space, whether it's a multi-story home or a single-room apartment. Automatically generated cleaning reports keep you up-to-date on cleaning status.
Reliable connection for home security
Sync all your smart home devices with Matter connectivity. Easily control Matter's smart cleaning with a single app or voice assistant.
Instant sync with your Apple Watch
Simplify every cleaning session with seamless device integration. Quickly start, pause, or resume cleaning with your Apple Watch.
Managing cleaning with voice assistants
Enjoy intuitive compatibility with Alexa, Siri and Google Home* voice assistants for smooth and seamless cleaning.
One-click access via widgets
Add launcher widgets to your phone for quick and convenient management.
Long-lasting battery
6400 mAh battery
Working time up to 230 minutes
Up to 214 m² cleaning area
Faster charging with 30%
Equipment
- Robot Vacuum Cleaner
- Base station
- Main brush (pre-installed)
- Brush guard (pre-installed)
- Side brush (pre-installed)
- Anti-scale device (pre-installed)
- Trash can (with pre-installed filter)
- Mop pad holders
- Mop
- Dust bag (pre-installed)
- Cleaning tool
- 200 ml cleaning solution
- Base ramp expansion
- Quick Start Guide
- User Guide
| Model | L50 Pro Ultra |
|---|---|
| Series | L – series |
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Suction capacity kPa | 19 500 |
| Battery capacity | 6400 mAh |
| Battery life | 220 minutes |
| Dust container volume, ml | 395 ml |
| Clean water tank capacity | 80 ml |
| Self-cleaning mode | Yes |
| Carpet cleaning | Yes |
| Interaction with applications | Dreamhome |
| Obstacle detection | Yes |
| Obstacle height | 4 cm |
| Cleaning area limiter | Virtual wall |
| Volume of the water tank used by the dock station | 4L |
| Docking station fresh water tank capacity | 4.5L |
| Color | White |
| Voice assistant | Yes |
| Wi-Fi support | Yes |
| Smart home integration | Yes |
| Create a map | Yes |
| Control | From a smartphone/via voice assistant/by pressing a button |
| Control via smartphone | Yes |
| Connecting to the sewage system | Yes |
| Frequency of operation | 100V – 240V 50/60Hz |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
