Cordless vacuum cleaner Dreame R20 Ultra
1,149₾
- Up to 1.5 hours of battery life
- Includes accessories for cleaning vertical and textile surfaces.
- LED display – information about the cleaning progress and device status
- 27,000 Pa suction power
- Smart sensor for improved dirt detection and cleaning results
Omni-Brush Brush with CelesTect™ Lighting
High suction - 27,000 Pa
Up to 90 minutes of operation time
LED display
Dreame R20 Ultra Cordless Vacuum Cleaner
Tired of a vacuum cleaner that only pretends to clean? The Dreame R20 Ultra not only collects dust, but it solves your everyday cleaning problems. With 27,000 Pa of suction power, smart dirt detection, and up to 90 minutes of runtime on a single charge, there's no reason to let anything get in the way of a clean home.
Thorough cleaning of all types of surfaces
Thanks to the CelesTect™ Omni-Brush and LED lighting, the Dreame R20 Ultra vacuum cleaner easily reaches into corners, under and along furniture, picking up pet hair, lint, and crumbs from every nook. The built-in light ensures every spot is detected.
Turbo power and clean air
A 120,000 RPM motor and 27,000 Pa of pressure quickly handle daily tasks, while the multi-layer filtration system with a high-efficiency HEPA air filter captures 0.99.99% of particles as small as 3 microns, which is especially beneficial for allergy sufferers! Breathe easy and enjoy the clean air!
Smart energy regulation
The vacuum cleaner automatically analyzes the level of contamination on your floor and automatically adjusts the suction power. You don't have to worry about selecting a mode; the Dreame does it for you, which means cleaning is hassle-free and efficient.
Long working hours
The Dreame R20 Ultra runs for up to 90 minutes on a single charge, which is enough time to clean a large apartment or an entire house. After completing this cycle, a 4-hour charge is sufficient to make the device ready for use again.
You have full control.
The large LED display shows the operating mode and the battery status, so you always know how much time is left until the vacuum cleaner is fully charged.
Practical accessories in the set
The kit includes the Illumination Omni-Brush with LED lights for floor cleaning, a mini motorized brush for removing pet hair from sofas and carpets, a soft brush for dusting delicate surfaces, A 2-in-1 tool and extension wand for cleaning high-up surfaces. An accessory stand is also included to keep them organized.
Equipment
- Vacuum cleaner main body with battery
- Omni-brush with lighting
- Soft dusting brush
- Extension tube
- Motorized mini brush
- Accessory stand
- Combination nozzle
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
|---|---|
| Model | R20 Ultra |
| Series | R – series |
| Suction capacity kPa | 27 000 |
| Cleaning type | Dry |
| Battery capacity | 8 x 2850 mAh |
| Battery life | 90 minutes |
| Charging time | 240 minutes |
| Filtration system | HEPA filter |
| Control | Press the button. |
| Operating modes | 3 modes |
| Dust container volume, ml | 600 ml |
| Dimensions | 128.8x32x32 cm |
| Weight | 2.2 kg |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
