Dreame Z30 AquaCycle Cordless Vacuum Cleaner
2,299₾ Original price was: 2,299₾.1,699₾Current price is: 1,699₾.
0
Days
00
Hour
00
Min
00
Sec
- Multifunctional wet and dry vacuum cleaner
- Special accessory for pet care
- Complete set of accessories for complete home cleaning
- Brush with blue LED light
- Suction power: 28,000 Pascals
Convenient charging and storage
AquaCycle wet cleaning
Removing stains with clean water
Two brushes with CleanTect™ technology
Carpet and floor cleaning
Filtration efficiency
99.99% (≥ 0.1 μm)
Maximum working time
90 minutes
Convenient charging and storage
High suction power
310 watts
Restoring the floor with clean water
The soft, roller brush removes dirt and provides clean water, meaning impressive cleaning results with fewer stains. AquaCycle™ technology effectively removes wet stains and cleans up spills, while also reducing residual moisture.
Wide selection for easy cleaning
The special brush easily removes stains in kitchens, bathrooms and hallways. Thanks to its swivel joint and the ability to fold flat, the vacuum cleaner allows you to clean hard-to-reach areas and is ideal for cleaning floors in narrow spaces.
Stable power against spills and stains
The Z30 AquaCycler™ vacuum cleaner, equipped with a high-capacity battery, provides continuous wet cleaning, and its 400 ml water tank ensures efficient operation, making it ideal for large spaces, busy households and for quickly cleaning up spills.
Thanks to the suction power of 310 aerowatts, not a single particle of dust remains after cleaning.
The Z30 AquaCycler™ vacuum cleaner delivers a thorough clean thanks to its powerful suction and optimized airflow system that reduces suction loss and picks up dirt, dust, debris, and hair without clogging the air ducts.
≥ 0.1 μm
Particle filtration by size
99,99%
Overall filtration efficiency thanks to HEPA filter
99,99%
Bacteria and virus filtration efficiency
Smart response to cleaning conditions
Automatic mode detects dirt levels and adjusts suction power for effective cleaning, reducing the time and effort needed to keep your home clean.
Improving cleaning efficiency on various surfaces with CelesTect™ technology
The multi-function brush equipped with blue light helps to detect hidden dust and reduces the possibility of hair tangling.
Universal nozzles for various cleaning tasks
The nozzle set offers flexible cleaning options for crevices, bookshelves, and tight spaces, making home cleaning more convenient.
Brushing and removing pet fur before cleaning
The pet hair removal nozzle makes grooming easier, combing and removing loose fur. With the push of a button, the fur is directed towards the suction valve, making grooming and collecting much easier.
Efficient dry cleaning throughout the house
In energy-saving mode, the Z30 AquaCycle™ vacuum cleaner allows you to clean the entire house in dry cleaning mode without recharging the battery.
Easy operation and maintenance
0.6 L waste emptying at the touch of a button
Washable components
Removable dust container
| Color | Black |
|---|---|
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Frequency of operation | 100V – 240V 50/60Hz |
| Suction capacity kPa | 28 000 |
| Number of nozzles | 6 |
| Power, W | 855 |
| Battery life | 90 minutes |
| Weight | 2.2 kg |
| Dimensions | 25.6х25.6х110.6 cm |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Cleaning type | Wet / Dry |
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
