Cordless vacuum cleaner Dreame R10s
649₾
- Cleaning type: dry
- Area: up to 150 m²
- Suction power: 20,000 Pa
- Dust capacity: 0.6 L
- Battery: 2500 mAh
- Minimum noise level: 68 dB
- Number of accessories: 4
120 Air Watts Suction Power
Maximum operating time 70 minutes
Filter efficiency 99.9%
CelesTectTM Multi-functional Brush
Protection from hair and fur tangling
LED screen
Multifunctional stand
Light weight
Lighting up dark corners, uncovering hidden dust
Universal dry cleaning for various types of surfaces
Cleaning various surfaces
LED screen shows cleaning status
The LED display clearly displays the battery level and current cleaning mode, allowing users to easily switch between modes. Eco, Medium And Turbo Switch between modes with one touch of a button.
120-airwatt suction power effectively removes dust
Cleaning of an area up to 150 m2
Enjoy up to 70 minutes of continuous cordless cleaning. This vacuum cleaner will clean your home from start to finish without worrying about recharging the battery.
99.91% efficiency ensures reliable dust containment.
Universal nozzles for various tasks
Effortless cleaning of narrow openings
Cleaning with different nozzles
The crevice tool is specially designed for narrow spaces; it reaches into cracks and corners, ensuring effective cleaning in the hard-to-reach areas of your home.
Quick removal of tangled hair
Light weight
Despite its high suction power, the vacuum cleaner operates quite quietly, and its exceptionally lightweight design allows you to hold it with one hand for both floor and overhead cleaning.
Easy to clean after use
The washable multi-cone cyclone filter, roller brush, and front filter make vacuum cleaner cleaning simple and hassle-free.
Store in a convenient and accessible place
Store the vacuum cleaner on the wall mount to keep it compact and always within reach. There's no need to place it on the floor, which saves a significant amount of space.
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
|---|---|
| Power, W | 350 |
| Control | Press the button. |
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Color | White |
| Cleaning type | Dry |
| Battery life | 70 minutes |
| Suction capacity kPa | 20 000 |
| Operating modes | 3 modes |
| Wi-Fi support | no |
| Filtration system | HEPA filter |
| Carpet cleaning | Yes |
| Pet fur removal | Yes |
| Dust container volume, ml | 600 ml |
| Minimum noise level | 68 |
| Brush type | Brush with light / Wide combination nozzle / Crevice nozzle / Mini electric brush |
| Frequency of operation | 100V – 240V 50/60Hz |
| Charging time | 210 minutes |
| Dust sensor | Yes |
| Number of nozzles | 4 |
| Screen | Yes |
| Model | R10S |
| Weight | 1.6 kg |
| Manufacturer | Dreame Trading (Tianjin) Co. Ltd. |
| Importer | LLC “Georgian Electronic Company Trade” |
